haberler haberler
Haber Detayı
08/11/2016 - 07:06 Bu haber 857 kez okundu
 
Enerjide dev yatırım 5 milyar dolar
2016’da hizmete alınan, 5 milyar dolarlık, 158 enerji santralinin açılışını gerçekleştiren Erdoğan işadamlarına seslenerek, “Yatırım kararlarınızı lütfen ertelemeyin, erken kalkan yol alır” dedi
 
 
EKONOMİ Haberi
 Enerjide dev yatırım 5 milyar dolar


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile 2016 yılında hizmete alınan, 5 milyar dolar yatırımla hayata geçirilen, 5 bin 620 MW güç kapasiteli, 158 enerji santrali projesinin açılışını gerçekleştirdi.


Erdoğan, törende yatırımcılara seslenerek, “Buradan tüm iş dünyasına çağrı yapıyorum. Yatırım yapacak hiçbir işadamımız kararını lütfen ertelemesin. Ne güney komşularımızdaki sorunlar, ne de terör eylemleri sizi tereddüte sürüklemesin. Unutmayın bu işlerde erken kalkan yol alır, erken harekete geçen avantaj kazanır” dedi.

Bugün Türk ekonomisinin en ciddi sıkıntısı olan cari açığın yarısını enerji ithalatının oluşturduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Kömürde ithal yok, bu işi kapattık. Kendi rezervimizi eritmek durumundayız. ‘İşte efendim onun kalografik değeri şöyledir, böyledir’ biraz fazla kullanırsın olur biter. Çünkü biz eğer finansman yönetiminde başarılı olamazsak, cari açığımızı iyice aşağılara çekmezsek ekonomide Duman oluruz, o büyümeyi falan yakalayamayız. Biz bu büyümeyi yakalamak zorundayız. Öyleyse biz kendi rezervimizi eritmek için ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Çorum’dan Şırnak’a kadar devasa damar kömürle dolu, biz önce bu kömürlerimizi eritelim. Yenilenebilir kaynaklarımızla birlikte kömür ve nükleer kaynakları etkin kullanabildiğimizde cari açık sorununun üstesinden kolayca gelebilme imkanına sahibiz.”

Kömür ve nükleer...

2016 yılında hizmete alınan 5 milyar dolarlık 158 elektrik üretim tesisinin açılış töreni Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Erdoğan, bir rüzgar türbininin açılışı sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na seslenerek, “Burası kuşların uçuş güzergahı değil, değil mi? Veysel Bey kuşlar alıştılar” demesi gülüşmelere yol açtı. Erdoğan törende şunları söyledi:

“Enerji kalkınmanın, büyümenin refah ARTışının lokomotifidir. Şayet siz ülke olarak yeterli miktarda düşük maliyetle elektrik enerjisi üretemiyorsanız diğer hedeflerinize zaten ulaşamazsınız. Ülke olarak 2003 yılı başından bugüne kadar elektrik ve doğalgaz piyasalarında kamusuyla özeliyle 75 milyar dolarlık yatırım yaptık. Kurulu elektrik gücümüz 2 kattan fazla artarak 78 bin MW’a ulaştı. Bu rakamın 2023 yılında 125 bin MW’a ulaşması hedefleniyor. Bu şekilde büyümeye devam ettiğimizde önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’nin elektrik piyasaya Avrupa’da üçüncü sıraya yerleşecektir.

Siz bakmayın batı ülkelerinden ülkemize çevrecilik üzerinden yöneltilen saldırılara. Bunların hepsi maksatlıdır, art niyetlidir. Bugün çevrecilerin en çok eleştirdikleri kömür ve nükleer enerji santrallerin kahir ekseriyeti batı ülkelerinde bulunuyor. Şayet kömür ve nükleer enerjiyle çalışan santraller olmasa batı karanlığa gömülür.

Kömürle çalışan santrallerden elde edilen elektrik enerjisi oranı Polonya’da yüzde 84, Almanya’da yüzde 45, İngiltere’de yüzde 39; bu oran Çin’de yüzde 75, Hindistan’da yüzde 73 seviyesindedir. Ülkemizde kömüre dayalı elektrik üretimi ne kadar? Yüzde 22, fark bu kadar büyük.

Aynı durum nükleer santraller için geçerli, dünyada aktif olarak çalışan 450 nükleer santralin bulunduğu 30 devlet arasında ilk sıralarda Amerika, Fransa, Japonya, Çin, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler geliyor. Türkiye henüz bu kaynağa sahip bile değil.”

Yıldırım: Enerjide dışa bağımlılık azalacak

Başbakan Binali Yıldırım ise Türkiye’nin enerjide büyük oranda dışa bağlı olduğunu belirterek, “2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltacak projeler üzerinde çalışıyoruz” dedi. Yıldırım, şunları söyledi:

“Enerjide özel sektörün kamu-özel sektör işbirliği en güzel uygulanan bir model olarak kendini ispat etmiştir. YİD modelleri, su kullanımıyla ve başka yöntemleriyle enerjideki arz açığımız devletin bütçe imkanlarını kullanmadan özel sektörün imkanlarıyla kapatılmış ve bu alanda Türkiye enerji arz güvenliği bakımından önemli konuma yükselmiştir. Hükümetimizin gündeminde şimdi enerjide çeşitliliği arttırmak vardır. Türkiye olarak enerjide hala büyük oranda dışa bağlı bir ülkeyiz.
2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltacak, çeşitliliğimizi artıracak projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Nükleer enerji santralleri bu bağlamda en önemli projeler arasında. Eğer termik santral kuracaksanız bunu yerli kömürle yapmanız halinde gerekli kolaylıklar sağlanacak. Enerjide Türkiye sadece kendi enerji arz güvenliğini sağlayan bir ülke olmanın yanında yanı zamanda Avrupa, Balkanlar ve bölgemizdeki birçok ülke için bir enerji geçiş güzergahını oluşturuyor.”

Albayrak: üst lige çıkmak durumundayız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin son 14 yılda enerji alanında sessiz devrim gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Bugünden sonra artık enerji alanında bir üst lige çıkmak durumundayız” dedi. Albayrak, şunları kaydetti:

“2016’da hizmete alınan elektrik üretim tesislerimizin toplu açılışı 2023 hedeflerimiz açısından çok büyük önem arz ediyor. Küresel anlamda birçok krizin yaşandığı ortamda 158 tesisimizin yaklaşık 5 milyar dolarlık bu açılışı yapıyoruz.

Son 14 yılda Türkiye enerji alanında da sessiz bir devrim gerçekleştirdi. Bugün 79 bin MW olan bu kapasite yıl sonu itibariyle 80 bin MW geçmiş olacak. Ekonomide büyüme yoksa enerji alanında talep artışı beklememiz mümkün değil. Türkiye büyük bir performansla 2009 yılı hariç 29 çeyrek boyunca büyümesine devam etti. Artık enerji alanında bir üst lige çıkmak durumundayız. Politikalarımızda yeni bir sayfa açıyoruz. Enerjideki büyümeyi yeni bir stratejiyle yönetmeyi hedefliyoruz. Yeni dönem stratejisi iki temel üzerinde inşa edildi. Bunu arz güvenliği ve teknoloji transferi olarak adlandırıyoruz.  Ucuzlayacak elektrikle hem vatandaşımız, hem ülkemiz kazanacak.”

YATIRIMCI ÜLKESİNE SAHİP ÇIKTI

“Türkiye kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan herkese bunun karşılığını kat be kat fazlasıyla verecek potansiyele, imkâna ve niyete sahip bir ülke. Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgisini ne terör eylemleri ne darbe girişimleri ne iki gözümüze birden talip olan fesatçılar engelleyememiştir.

Bugünkü toplu açılış törenimiz vatanımızın öz evladı olan yatırımcılarımızın ülkelerine sahip çıktıklarını gösteriyor.
Buradan tüm iş dünyasına çağrı yapıyorum. Yatırım yapacak hiçbir işadamımız kararını lütfen ertelemesin. Ne güney komşularımızdaki sorunlar, ne de terör eylemleri sizi tereddüte sürüklemesin.

Unutmayın bu işlerde erken kalkan yol alır, erken harekete geçen avantaj kazanır.

Özellikle hidroelektrik kaynaklarımızın kullanımı konusunda da adeta devrim yaptık. Eskiden su akar Türk bakar derlerdi şimdi su akar Türk yapar diyorlar. Bu konuda da çok ciddi direnişle, engellemelerle karşılaştık. Greenpeace’çiler dolaşırlar bizim Karadeniz’e onlar hep bela olmuşlardır. Ya iş yapın be, elektrik üretilsin gelirler önüne dururlar.

Söze geldiği zaman Aydın diye geçinirler, karanlıktasın ya ne aydınlığı. Biz insanlığın karanlıkta yaşamasını istemiyoruz.”
 

kaynak

http://www.milliyet.com.tr/enerjide-dev-yatirim-5-milyar-dolar-ekonomi-2341151/

 
 
Etiketler: Enerjide , dev , yatırım , 5 , milyar , dolar , ,
gram altın
Hava Durumu
KONYA
Namaz Vakti
Gazete Mansetleri
En Çok Okunanlar

powered by macsonuclari.net
Gazete Manşetleri

TARİHTE BUGÜN