haberler haberler
Haber Detayı
20/11/2016 - 22:26 Bu haber 843 kez okundu
 
Bakan Lütfi Elvan'dan Flaş Dolar Açıklaması #Dolar
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Son günlerde vatandaşlarımızın piyasaya döviz satmadığını, tuttuğunu, daha çok işte döviz alma eğiliminin arttığını görüyoruz, bu tamamıyla yanlış. Vatandaşlarımız rahat bir şekilde dövizlerini satmasında hiçbir sakınca yok" dedi.
 
 
EKONOMİ Haberi
 Bakan Lütfi Elvan'dan Flaş Dolar Açıklaması #Dolar


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, gelecek sene için ihracatı  artırıcı önemli tedbirler aldıklarına, kamu yatırımlarında ciddi bir artış  öngörüldüğüne, 2016 yılında yatırım yapması beklenen, ancak yatırım yapmayan özel  kesim yatırımlarının da 2017 yılında devreye gireceğine dikkati çeken Elvan,  "Bunları düşündüğümüzde 2017 yılının daha parlak bir yıl olacağını düşünüyorum.  Türkiye büyümeye devam ediyor" ifadesini kullandı.

Bakan Elvan, Kanal 7 Televizyonu'nda gündeme ilişkin soruları  yanıtladı.

Türkiye ekonomisinin son derece sağlam temeller üzerine oturtulduğunu  ifade eden Elvan, son günlerde dövizde bir artışın söz konusu olduğunu ancak cari  açıkta bir düşüş eğiliminin devam ettiğini, bütçe açığının Maastricht  Kriterlerinin oldukça altında olduğunu kaydetti.

Elvan, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda ekonominin mevcut yapısının  değerlendirildiğini, özellikle reformların kararlı bir şekilde devam edeceği  vurgusunun yapıldığını belirterek, hızla reformları gerçekleştirmeye devam  edeceklerini, öncelikli dönüşüm programlarında yer alan eylemleri kararlı bir  şekilde uygulayacaklarını Merkez Bankasının da gereken önlemleri bu çerçevede  alacağını bildirdi.

Darbe girişimi sonrasında dövizde bir kıpırdanmanın söz konusu  olduğunu ancak bunun son derece sınırlı kaldığını hatırlatan Elvan, Amerika  seçimleri sonrasında bir hareketlenme yaşandığını, özellikle varlık satışlarının  gelişmekte olan ülkelerde hızla arttığını ifade etti.

ABD başkanlığına seçilen Donald Trump'ın ulusalcı bir bakışı, liberal  bir yaklaşımı söz konusu olduğunu, ancak bu liberal yaklaşımın Amerika Birleşik  Devletleri içinde geçerli gibi göründüğünü belirten Elvan, "Çünkü birtakım  uluslararası sözleşmeleri, özellikle ticaretle ilgili yapılan anlaşmaları gözden  geçireceğini ifade etti. NAFTA, TTIP gibi, Uzakdoğu’yla ilgili yapmış olduğu  anlaşmaların gözden geçirileceği, Çin’e, Meksika’ya gümrük vergilerinin  artırılması yönünde birtakım girişimleri olacağı, ABD'de yatırımlara daha fazla  ağırlık verileceği, özellikle altyapı yatırımlarına daha fazla ağırlık verileceği  ifade edildi. Bunun anlamı nedir? Bunun anlamı şudur, ABD'nin küresel  piyasalardan daha fazla para çekmesi anlamına geliyor, daha fazla para girmesi  anlamına geliyor. Bu da tabii ki sadece Türkiye’yi değil diğer birçok ülkeyi de  dolayısıyla etkiledi."

Elvan, son günlerde özellikle Trump’ın seçilmesi sonrası tüm dünyaya  yayılan belirsizlik ortamının hemen hemen tüm kesimleri etkilediğinin altını  çizerek, "bekle-gör" politikasının hakim olduğunu belirtti.

Gelecek sene için ihracatı artırıcı önemli tedbirler aldıklarına, kamu  yatırımlarında ciddi bir artış öngörüldüğüne, 2016 yılında yatırım yapması  beklenen, ancak yatırım yapmayan özel kesim yatırımlarının da 2017 yılında  devreye gireceğine dikkati çeken Elvan, "Bunları düşündüğümüzde 2017 yılının daha  parlak bir yıl olacağını düşünüyorum. Türkiye büyümeye devam ediyor. 2009 yılını  çıkardığımızda tam 54 çeyrektir 2002 yılından itibaren Türkiye büyümeye devam  ediyor. Sadece 2009 yılında bir eksi büyüme söz konusu, bir daralma söz konusu  oldu ama onun dışında aşağı yukarı 14-15 yıldan beri Türkiye büyümeye devam  ediyor." ifadesini kullandı.

"TURİZMİ 2017 YILINDA TOPARLAYACAĞIZ"

Bu sene Ortadoğu’da yaşananlar, Fırat Kalkanı Operasyonu, 15 Temmuz  darbe girişimi ve bunun ardından başta FETÖ yapılanması olmak üzere Avrupa  Birliği’nde bazı ülkelerin, bazı uluslararası organizasyonların Türkiye aleyhine  yürüttüğü propaganda kampanyasının 2016 yılında 8,6 milyar dolarlık bir döviz  kaybına yol açtığını belirten Elvan, "Bizim beklentimiz 25 milyar doların  üzerindeydi, şu anda 18,6 milyar dolar gibi bir döviz geliri yıl sonu itibariyle  bekliyoruz. Turizmde tabii ciddi kayıplar söz konusu oldu. Özellikle turizmin  istihdam üzerinde çok önemli etkisi var. Son istihdam rakamlarında özellikle  işsizlik oranlarında bir miktar artış görüyoruz. Bunun temel nedeni, açıkçası  turizm kaynaklı. Turizmde yüzde 30’a varan bir gerileme söz konusu oldu ama biz  bunu inşallah 2017 yılında toparlayacağız, turizm sektörümüz çok daha iyi bir  ortamda olacağını düşünüyoruz. Rusya'yla ilişkilerin normalleşmesi sonrası bu  sektörde ciddi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum." değerlendirmesinde  bulundu.

Elvan, gelecek sene Rusya ve İran’a ihracatta ciddi bir artış  olacağını düşündüklerini belirterek, Rusya'ya olan ihracat gerilemesini de  2017'de telafi edeceklerini ifade etti.

Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunun altını çizen Elvan,  yatırımcıların mutlaka yatırım yapması gerektiğini düşündüğünü, Türkiye'nin  ekonomisinin kolay kolay birtakım algı operasyonlarıyla etkilenecek bir ekonomi  olmadığını, ileriki günlerde normalleşmenin sağlanacağını düşündüğünü vurguladı.

Türk Lirasının değer kaybetmesiyle oluşan tabloya yönelik Merkez  Bankasının düzeltici birtakım tedbirleri alacağına inandığını ifade eden Elvan,  Bankanın bağımsız olduğuna dikkati çekti.

Elvan piyasadaki dalgalanmaların krize dönüşme ihtimalinin sorulması  üzerine,"Türkiye öyle bir kriz ortamı oluşacak bir ülke değil, böyle bir ekonomik  altyapı da yok şu anda. Geçmişte 2001-2002’de birtakım krizler yaşandı ama o  dönemdeki ekonomik tablolar son derece kötüydü. Ülkemize güvenmemiz lazım,  Hükümetimize güvenmemiz lazım, güven ortamı son derece önemli. Tüm  göstergelerimiz, tüm rakamlarımız açık ve şeffaf. Dolayısıyla vatandaşlarımızın  kaygıya kapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Son günlerde vatandaşlarımızın  piyasaya döviz satmadığını, tuttuğunu, daha çok işte döviz alma eğiliminin  arttığını görüyoruz, bu tamamıyla yanlış. Vatandaşlarımız rahat bir şekilde  dövizlerini satmasında hiçbir sakınca yok." ifadelerini kullandı.

"2017'DE 4,4’LÜK BÜYÜMENİN GERÇEKLEŞEBİLİR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Bakan Elvan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa’da, Amerika’da,  nispeten Uzakdoğu’da basın-yayın organlarının FETÖ yapılanmasının o ülkelerdeki  etkisiyle birlikte Türkiye aleyhine olumsuz yazılar yazmaya başladığına dikkati  çekerek, "Aslında kendi ülkeleriyle Türkiye’nin ekonomik yapısını  kıyasladığımızda kendi ülkelerindeki ekonomik parametrelerden çok daha iyi  ekonomik parametrelere sahip olan Türkiye aleyhine bu şekilde yazılar yazmaları  son derece manidar.  Türkiye aleyhine özellikle ekonomik anlamda da birtakım  girişimler, bir algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor, ama bunun başarılı  olacağına ben inanmıyorum, kesinlikle başarılı olamayacaktır" değerlendirmesinde  bulundu.

Gelecek yılın çok daha parlak bir yıl olacağının altını çizen Elvan,  "Dolayısıyla bir bütün olarak baktığımızda 2017 yılında bizim 4,4’lük bir  büyümemizin gerçekleşebilir olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Elvan, son günlerde dövizde yaşanan artıştan memnuniyet duyan  kesimlerin, avuçlarını ovuşturan insanların olabileceğini belirterek, şunları  kaydetti:

"Buradan vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum, 'Türk Lirasına  güvensinler, kendi ülkelerine güvensinler', Geçmişte bu tür oyunları yapmaya  çalıştılar, 2008’de bir kriz dönemi başladı dünyada biliyorsunuz ve biz bu  krizden etkilenmeden çıktık. Dünyanın, Avrupa’nın yaşadığı 2008-2009 krizinden  çok rahat bir şekilde etkilenmeden çıkabildik ve çıkma iradesine sahip olduk.  Bunlara hiçbir şekilde prim vermememiz gerekir. Türkiye ekonomisi sağlam temeller  üzerine oturtulmuştur, bu konuda bir kaygı içerisinde olmasınlar. Hem  Hükümetimiz, hem de Merkez Bankamız gereken her türlü önlemi alacaktır."

 

kaynak

http://www.milliyet.com.tr/bakan-lutfi-elvan-dan-flas-dolar-ekonomi-2348121/

 
 
Etiketler: Bakan , Lütfi , Elvan'dan , Flaş , Dolar , Açıklaması , #Dolar , ,
gram altın
Hava Durumu
KONYA
Namaz Vakti
Gazete Mansetleri
En Çok Okunanlar

powered by macsonuclari.net
Gazete Manşetleri

TARİHTE BUGÜN